Książkowe prezenty na boże narodzenie – trylogia Nocnego Anioła

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym obdarowujemy się z najbliższymi podarunkami i bez względu na to, jaką mają one cenę, są zawsze czymś specjalnym. Dla fanów literatury jest to czas, w którym mają oni cichą nadzieję na powiększenie zasobów swojej domowej biblioteczki, a ich najbliżsi szukają nowych propozycji od popularnych autorów. Dla fanów fantastyki, świetny pomysł na prezent na święta to „Trylogia Nocnego Anioła”, stanowiąca debiutancki cykl amerykańskiego pisarza Brenta Weeksa. W Polsce, ukazała się ona dzięki wydawnictwu Mag, a tłumaczenia na nasz rodzimy język dokonała Małgorzata Strzelec.

„Trylogia Nocnego Anioła” składa się z trzech książek, stanowiących świetny pomysł na prezent na święta. Dodatkowo autor, po zakończeniu cyklu, pokusił się o napisanie preludium do Trylogii:

  1. „Droga Cienia”
  2. „Na Krawędzi Cienia”
  3. „Poza Cieniem”
  4. „Cień Doskonały”

Oś fabularna trylogii opiera się głównie na historii Merkuriusza – dziecka, żyjącego w bardzo niesprawiedliwym mieście, od którego wzięła się nazwa państwa – Cenaria. Krajem tym, z tylnego siedzenia zarządza tajemnicza organizacja o nazwie Sa’Kage, a społeczeństwo dzieli się na biednych i bogatych, nie ma tu klasy średniej. Oczywiście, bohater, którego poznajemy jako kilkuletniego chłopca, ma marzenie, które jest snem większości dzieci w Cenarii – wyrwać się z biedy, nie musieć przymierać głodem i martwić się codziennie o swoje mało warte życie. Sposobem na to okazuje się możliwość terminowania u najlepszego zabójcy w metropolii – Durzo Blinta, jednak cena, jaką musi on zapłacić za swoje nowe życie, jest niewyobrażalna.

Jest to historia, która od samego początku uderza autentycznością i mrokiem świata przedstawionego. Przez karty powieści przewija się bardzo dużo gorzkich prawd, na temat ludzkiego życia, jest tu sporo ciekawych i bardzo dobrze wykreowanych, choć nie zawsze przyjemnych zarówno tych pierwszo, jak i drugoplanowych postaci. Akcja jest dobrze prowadzona, momentami bardzo brutalna, ale za to świetnie oddaje świat wykreowany przez autora. Jest to bardzo dobry pomysł na prezent na święta (https://www.taniaksiazka.pl/Prezenty) dla fanów literatury fantastycznej.